چکیده

اعلامیه و هدفهای توسعه هزاره‌ی سوم که توسط کشورهای عضو سازمان ملل در اجلاس سران هزاره در سپتامبر 2000 تشکیل شد منظری از توسعه در غالب 8 برنامه است.

هدفهای توسعه هزار آزمونی برای اراده سیاسی به منظور ایجاد مشارکت وسیع‌تر و عمیق‌تر است. این اهداف وسیله‌ایی برای سرعت بخشیدن به آهنگ توسعه و اندازه‌گیری و سنجش نتایج در اختیار جهانیان می‌گذارد.

با ایجاد مشارکتی جهانی برای رسیدن به توسعه که یکی از هدفهای توسعه هزاره است کشورهای ثروتمند مسئول تأمین دسترسی برابر به بازارها، فن‌آوری و ایجاد محیط و شرایط مالی مناسب می‌باشند. کشورهای در حال توسعه مسئولیت دارند برای آزادسازی انرژی‌های خلاق مردم خود اصلاحات سیاسی به عمل آورند و حکومت را تقویت کنند. اما این کار به تنهایی برای آنان امکان‌پذیر نیست چون از یک طرف بدهی زیادی دارند و از طرف دیگری درگیری و تنش سیاسی در آنها زیاد است. یکی از راههای جبران و کسب منبع درآمد برای اینگونه کشورها استفاده از جاذبه‌ها و چشم‌اندازهای طبیعی و فرهنگی و تاریخی آنان به عنوان جلب توریسم می‌باشد که نهایتاً به صلح میان کشورها نیز می‌انجامد.

هدف این تحقیق که در 5 فصل با عناوین نگرشی بر کلیات جغرافیای کاربردی-توریستی، توریست در ایران، اکوتوریسم، چشم‌انداز آینده همراه با جمع‌بندی و ارائه پیشنهادات ارائه شده نشان دادن پتانسیل‌های گردشگری و بررسی مشکلات آن در کشور ایران که یکی از کشورهای با توان بالای گردشگری است، می‌باشد.

برای تهیه این مقاله از 10 منبع اسنادی فارسی و لاتین استفاده شده است.

واژه‌های کلیدی: توریسم، اکوتوریسم، جغرافیای توریست، توسعه پایدار، گردشگری


 
/ 0 نظر / 7 بازدید