عنوان : مدیریت بهینه‌ی محصول سیب‌زمینی در توسعه پایدار کشاورزی ایران

 

چکیده :

سیب زمینی از محصولات غذایی استراتژیک است که در تغذیه مردم جهان پس از گندم و ذرت و برنج از جایگاه برجسته‌ایی برخوردار است و از لحاظ گستردگی توزیع پس از ذرت دارای نقش مهمی است.

مبدأ پیدایش آن به بیش از 8000 سال قبل از آمریکای لاتین می‌رسد. در ایران در تمامی استانهای کشور خصوصاً آذربایجان شرقی- مرکزی- چهارمحال و بختیاری همدان و اصفهان آن را کشت و به عنوان غذای جانبی مهمی از آن استفاده می‌کنند.

این در حالی است که در کشورهایی مانند آلمان غربی یا روسیه ماده غذای اصلی به شمار می‌آید. علت آن هم ارزش غذایی بالایی است که در آن وجود دارد.

مواد مهمی مانند نشاسته ، ویتامین ث، آب ، پروتئین در آن وجود دارد که لزوم استفاده هرچه بیشتر از آن و اصلاح روش نگهداری و انبارداری علمی آن را می‌طلبد.

در این تحقیق سعی شده که ضمن معرفی این گیاه ارزشمند به لزوم مدیریت در حفظ و نگهداری بهینه آن اشاره شود. محورهای مورد بررسی در تحقیق عبارت است از :

-  تهیه بستر تا کاشت سیب‌زمینی (مانند کوددهی- انتخاب رقم مناسب- منبع تأمین بذر ، شکستن دوره خواب- جوانه دار کردن غده‌ها ضدعفونی کردن آنها)

-  افزایش تولید محصول در رابطه با ازدیاد محدوده سطح کشت و ازدیاد تولید در واحد سطحی همراه با تولید بیشتر و ارزان‌تر همانند :

(توجه به نوع استفاده از کود شیمیایی بذر اصلاح شده مقاوم و مرغوب دفع آفات عملیات آگروتکنیکی و که تماماً منجر به افزایش تولید می‌شود.)

-       عوامل فسادپذیری سیب زمینی و راههای کنترل آن

-       توجه به ارزش غذایی سیب زمینی در بخشهای مختلف آن

-       توجه به خواص درمانی سیب‌زمینی و بها دادن به آن

-       توجه به نقش زنان روستایی در این زمینه

-              و نهایتاً لزوم مدیریت بهینه درحفظ و نگهدای آن.

برای تهیه این مقاله از منابع و گزارشات موجود در سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان استفاده شده است.

 

 

/ 1 نظر / 11 بازدید
هرندی زاده

مدیر میدان مركزی میوه و تره بار نیز به فارس گفته است كه قیمت سیب زمینی با ورود محصول گلستان و واردات در حال كاهش است. علیرضا جعفری هرندی افزود: قیمت سیب زمینی كه به دلیل برداشت دیرهنگام محصول استان گلستان افزایش یافته بود، هم اكنون كاهش یافته و در میادین میوه سطح شهر هر كیلوگرم ۳۹۰ تومان عرضه می‌شود. مدیر میدان مركزی میوه و تره بار گفت: علت افزایش قیمت سیب زمینی در هفته گذشته، كاهش عرضه سیب زمینی استان گلستان بود كه به دلیل توزیع كمتر بذر در سال گذشته بین كشاورزان رخ داده بود. مفتح معاون وزیر بازرگانی نیز چندی پیش در مورد بازار سیب زمینی و گرانی‌های اخیر این محصول گفته بود: در این رابطه بازار، با رسیدن محصول كشت بهاره و نیز با واردات تنظیم خواهد شد.